Nezaradené

Boli sme sa pozrieť na hrade Červený Kameň

V čom spočíva jeho čaro, prečo je Červený kameň Červený a prečo je symbol jeleňa súčasťou väčšiny erbov? Prečítajte si naše postrehy a vnemy, ktoré sme si odniesli z návštevy tohto čarovného miesta.

Len pol hodinu autobusom od Trnavy sa nachádza Červený Kameň, čarovné miesto, kde široko ďaleko nie je nič, len zelené pasienky a stromy. Autobusová zastávka je priamo pred chodníkom vedúcim rovno k okoliu hradu. Všade po nádvorí pobehujú zajace a v areáli sa nachádza sekcia s dravými vtákmi, ktoré si môžu návštevníci poobzerať aj zblízka.

Hrad na prvý pohľad vyzerá veľmi zachovalo. Na nádvorí sú upravené kríky a nádherná socha jeleňa s polkruhom. Ten je vyobrazený aj na erboch, ktoré sa v tomto hrade nachádzajú. Znak erbu symbolizuje rod Pálffyovcov a podľa legendy vznikol tak, že jeleň svojimi parohmi údajne zastavil koleso koča vrhajúceho sa priamo do priepasti, a tak zachránil príslušníka rodu.

Červený kameň
Nádvorie hradu. Zdroj: Mária Šmilňáková

Vďaka ISIC karte sme začali prehliadku len za 2,50€ aj so sprievodcom a zaujala nás už hneď prvá miestnosť. Tá človeka osloví nádhernými obrazmi, honosným kočom a lustrom. Celkovo sa vnútri nachádza veľa zaujímavých miestností a množstvo nádherných kusov nábytku.

Pri vstupe sa dá uplatniť aj študentská zľava na ISIC.

Za zmienku určite stojí knižnica, lekáreň, či historická „party room,“ ktorej ozdoby po stenách majú vizuálne pripomínať vodu. Hradní páni totiž považovali za veľkú zábavu, ak sa na svojich oslavách mohli špliechať vodou.

Týmto a aj inými vecami ako hodnotnými obrazmi, portrétmi, erbmi či ázijskými kusmi nábytku chceli ostatným ukázať, akí sú bohatí. Nuž, bola to pravda. Celý hrad je totiž plný vzácnych kúskov od nábytku až po zbrane. V Červenom Kameni si určite každý nájde niečo, čo ho ohromí.

Červený kameň
Vybavenie jednej z izieb. Zdroj: Juraj Dolniak

Ak aj vás lákajú tajomné podzemné chodby, väznice a podobné strašidelné miesta, určite príďte navštíviť toto miesto. Ale pozor! Tam, hlboko pod zemou, som sa triasla ako osika aj v hrubej vetrovke. Ak sem plánujete ísť na výlet v zimných mesiacoch, odporúčam vám zbaliť si do batohu aspoň hrubú mikinu, rukavice a čiapku.

Pri pohľade na vysoké stropy slúžiace na uskladňovanie banánov či alkoholu sa vám zamotá hlava. Chodby vedúce do rôznych zákutí vás nasmerujú aj k podzemnej väznici.

Červený kameň sa volá Červený práve kvôli červenej hornine, ktorú chceli hradní páni premaľovať.

Zaujímavosťou je, že v podzemí sú niektoré steny červené. To kvôli hornine ktorá sa tu nachádza. Hradní páni sa ju kedysi síce snažili prefarbiť, no názvu Červený Kameň sa toto miesto aj tak nevyhlo.

V okolí je tiež reštaurácia, čo je výhodou počas teplých letných dní. Osviežite sa tu po prehliadke alebo aj pred ňou. Rovnako aj v nádvorí sa nachádza príjemná kaviareň s terasou. Uvidíte ju len čo prejdete obrovskou vstupnou bránou.

Červený kameň
Jedna z podzemných chodieb. Zdroj: Juraj Dolniak

Ak by sa vám však nechcelo míňať peniaze na kávu len preto, aby ste mohli sedieť na kreslách patriacich týmto podnikom, v areáli hradu je množstvo pohodlných lavičiek. Okrem kaviarní tu nájdete aj obchodíky so suvenírmi a tak môžete aj takouto maličkosťou zo stánku potešiť svojich priateľov či blízkych, alebo si zvečniť pamiatku a prihodiť ďalšiu magnetku na chladničku.

Zhrnutie:

  • Cenník ‒ záleží od viacerých faktorov, ako napríklad počet návštevníkov, veľkosť okruhu či možnosť uplatnenia rôznych preukazov. Cenník hradu nájdete ak kliknete na TENTO LINK.
  • Centrum ‒ v okolí Červeného kameňa sa nachádza niekoľko dediniek, avšak žiadne väčšie mesto potrebovať nebudete. V areáli hradu nájdete všetko čo potrebujete vrátane reštaurácie, kaviarne aj stánkov so suvenírmi.
  • Doprava ‒ na Červený Kameň vedie autobusový spoj, so zastávkou v tesnej blízkosti areálu hradu. K dispozícií je tiež malé parkovisko. Žiadne železnice tu však nevedú.
  • Prostredie ‒ krásna príroda s voľne pobehajúcimi zajacmi. Asfaltová cesta nie príliš frekventovaná. Lúky sú vhodné na pikniky s deťmi aj na vyvádzanie psov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *