Potulky krajinou

Bez „čelovky“ ani na krok! Chata pod Borišovom je plná výziev

Chata pod Borišovovm
Zdroj: Sofia Machalková

Miestom stvoreným na dokonalý oddych a detox od dnešného online sveta je Chata pod Borišovom. Nečakajte elektrinu ani dokonalý signál.

Chata pod Borišovom sa nachádza neďaleko sedla medzi vrchmi Ploská a Borišov v pohorí Veľkej Fatry. Po vyčerpávajúcej trase v spoločnosti s okúzľujúcou prírodou sprevádzanou vôňou medvedieho cesnaku vás privíta chatár Stano s jeho pomocníkmi. Tabuľa s názvom „pivné lavíny“ sa navyše zapáči každému smädnému turistovi.

Chata pod Borišovovm
Takejto lavíny sa netreba báť. Zdroj: Sofia Machalková

Dokonalý „čapáčik“ alebo perfektná kapustnica je skvelým začiatkom. Avšak toto nie je všetko, čo útulná jedáleň ponúka. Pri výdajnom okienku sa nachádza humorný jedálny a nápojový lístok, ktorý obsahuje štyri kategórie: na zahriatie, na zdravie, od hladu, od smädu.

Náladu vám tak vylepší nosičské kakao s rumom či Borišovský grog obohatený slivovicou. Nájdete tu aj najrôznejšie suveníry a niečo o svojom zážitku môžete napísať do chatovej kroniky.

Chata pod Borišovovm
Navštíviť môžete tiež neďaleký salaš. Zdroj: Sofia Machalková

Po zaslúženom relaxe vám chatár ukáže váš nocľah na hornom poschodí. K dispozícii sú lôžka pre dvadsiatich ľudí, je tu tiež možnosť núdzového prenocovania, ak by boli všetky izby obsadené. S prichádzajúcim stmievaním sa budete darmo hľadať vypínače. Bez čelového svietidla alebo baterky sa tu večer nezaobídete. 

Aj v tom spočíva čaro Chaty pod Borišovom. Je to niečo iné, nezvyčajné, vzbudzujúce adrenalín. Posteľ je pohodlná, no odporúča sa vziať si vlastný spací vak a karimatku. Ak máte v ruksaku málo miesta, chata vám posteľnú bielizeň poskytne za menší príplatok. 

Chata pod Borišovovm
Okolie chaty je ako stvorené na prechádzku. Zdroj: Sofia Machalková

Po noci, ktorá je sprevádzaná zvukom pasienkových zvoncov z diaľky, vás budú čakajú raňajky s krásnym výhľadom na bohatú prírodu Veľkej Fatry. Nezabudnite si ich však deň vopred objednať, sklamaní určite nebudete. Jedlo zabezpečujú nosiči raz do týždňa.

Po načerpaní energie môžete začať s výstupom na vrch Borišov cestou so žltou značkou, ktorá vedie od chaty. Tento mohutný vrch s neopakovateľným kruhovým výhľadom na fatranské doliny a okolité vrchy sa nachádza západne od Ploskej v centrálnej časti pohoria.

Nadmorská výška vrchu je 1510 m.n.m. Borišov a jeho severný svah sú oblasťou vyhlásenou za národnú prírodnú rezerváciu, teda stoja za návštevu.

Autor: Sofia Machalková

Názor k “Bez „čelovky“ ani na krok! Chata pod Borišovom je plná výziev

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *