Potulky krajinou

Čo ponúka Čachtický hrad a jeho okolie?

Temná história tohto hradu a jeho krvavá pani je lákadlom pre každého turistu. Ako sa k nemu dostanete najrýchlejšie? Je strašidelný?

Táto nádherná zrúcanina hradu z prvej polovice trinásteho storočia vytŕča z Čachtického krasu medzi dedinami Čachtice a Višňové. Veľmi príjemné prostredie na vrchu ponúka nádherný výhľad na dedinku Višňové a okolité kopce Malých Karpát, Myjavskej pahorkatiny a Považského Inovca. Tento hrad sa preslávil práve vďaka krvavej grófke Alžbete Báthoryovej. Tá bola známa tým, že mučila mladé dievčatá.

Čachtický hrad
Výhľad na Čachtický hrad. Zdroj: Mária Šmilňáková

Týranie a vraždenie dievčat údajne vykonávala nepretržite v rokoch 1585 – 1610. Tie týrala horiacimi sviečkami, pichala ich ihlicami, polievala ich studenou vodou na mraze, alebo rozpáleným železom. Svedkovia tvrdili, že niektoré dievčatá boli také popálené, že nemohli nastúpiť ani do koča. Viaceré dievčatá aj zabila. Ich telá pochovávali Alžbetini sluhovia na rôznych miestach.

Alžbeta Báthoryová dievčatá týrala aj rozpáleným železom a horiacimi sviečkami.

V decembri 1610 ju však palatín Juraj Thurzo prichytil v Nádašdyovskom kaštieli pri mučení dievčat. Dal ju preto väzniť do Čachtického hradu. Práve v ňom dožila aj posledné dni svojho života. Zomrela v auguste 1614. Niektorí tvrdia, že jej túžba ubližovať iným vznikla kvôli tomu, že jej rodičia boli z tej istej rodiny. Tým pádom u nej mohla vzniknúť akási psychická porucha.

Čachtický hrad
Pozostatky z Čachtického hradu. Zdroj: Mária Šmilňáková

Centrum

V obci Čachtice sa nachádza mnoho príjemných kaviarní i reštaurácií, ľahko zoženiete aj ubytovanie. Obec ponúka ďaleko viac, než len hrad. Napríklad Čachtické múzeum nachádzajúce sa v Draškovičovom kaštieli, Čachtické podzemie, rôzne sochy či iné sakrálne pamiatky.

V Čachticiach sa nachádza mnoho príjemných kaviarní i reštaurácií, ľahko zoženiete aj ubytovanie.

Doprava

Jestvujú dve možnosti ako sa sem dostať vlakom. Buď vystúpite na stanici Čachtice, odkiaľ je to ku hradu hodina cesty pešo. Druhá možnosť je, že vystúpite vo Višňovom. Odtiaľ je to časovo o polovicu kratšie, no cesta je náročnejšia a vedie prudšie do kopca cez les. V prípade ak cestujete autom, k dispozícií sú parkoviská, ktoré síce sú spoplatnené, ale vôbec nie drahé. Za osobné auto alebo motocykel zaplatíte jedno euro, za autobus tri. Do obce sa dá dostať aj autobusovou dopravou.

Čachtický hrad
Výhľad z Čachtického hradu. Zdroj: Mária Šmilňáková

Prostredie a vstupné

Veľmi príjemné prostredie na vrchu Čachtického krasu ponúka nádherný výhľad na dedinku Višňové a okolité kopce Malých Karpát, Myjavskej pahorkatiny a Považského inovca. Ceny vstupného ako aj iné informácie nájdete po kliknutí na tento odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *