Nezaradené

Prevezte sa na bicykli zo Záhoria až na Moravu. Uvidíte najstarší kostol v strednej Európe 

Kostol svätej Margity Antiochijskej. Zdroj: Bibiána Ovečková

Chcete ísť po stopách archeológov alebo navštíviť zámok, po ktorom sa prechádzala aj Mária Terézia? Stačí si zobrať bicykel a vyraziť. Čaká na vás cyklotrasa na Záhorí.

Ak si vo voľnom čase radi zašportujete, vezmite si bicykel a vydajte sa na západné Slovensko k rieke Morava. Tu si môžete vybrať z veľkého množstva cyklotrás, podľa toho, akú dĺžku a aké pamiatky si chcete pozrieť. 

Naša trasa začala pri Baťovom kanáli v Skalici a odtiaľ sme vyrazili smerom k lávke cez rieku Moravu. Táto trasa má 18 kilometrov a časovo záleží od dĺžky a množstva zastávok, ktoré si spravíte. Naša cesta tam aj so zastávkami trvala 2 hodiny, pričom cesta späť vyšla len na hodinku. 

Manžel Márie Terézie vlastnil zámok v Holíči

Na našej prvej zastávke sme sa zastavili u Kaštieľa v Holíči, domácky nazývaný aj Holíčsky zámok, ktorý je barokovo-klasicistickou dominantou mesta Holíč. V roku 1736 patril Františkovi Štefanovi Lotrinskému, ktorý bol manžel rakúskej panovníčky Márie Terézie.

Kaštieľ tvoria tri krídla do písmena U a okolo neho je opevnená terasa s vežičkami. Dovnútra sa dá dostať len cez dva mosty, ktoré vedú ponad vodnú priekopu. 

holíčsky zámok
Kaštieľ v Holíči. Zdroj: Bibiána Ovečková

Aj keď je zámok momentálne v rekonštrukcii, na jeho nádvorí sa konajú rôzne kultúrne podujatia ako Rytiersky festival – Rotenstein, Tereziánske Dni alebo Holíčsky jarmok. 

V okolí sa nachádza park a bažantnica, ako aj nedávno zrenovovaný rybník s bylinkovou záhradou. Tu sme si oddýchli a vydali sa na dlhšiu časť cyklotrasy začínajúcu za Kaštieľom až ku kostolu sv. Margity Antiochijskej.

Na trase uvidíte najkrajší strom roku 2018

Táto provizórna časť cyklotrasy sa v priebehu roka 2021 zmení na nový cyklistický chodník, malo by ísť až o 2,7 kilometra asfaltovej trasy. 

Dorazili sme ku kostolu svätej Margity Antiochijskej, ktorý sa nachádza v obci Kopčany a tvorí archeopark spolu s Mikulčicami. Pochádza z 9. storočia a je to najstarší kostol v strednej Európe. Budova je pôvodne predrománska stavba, avšak v 13. storočí bola upravená do gotického štýlu. V tesnej blízkosti kostola sa nachádza najkrajší strom roku 2018. Toto miesto je veľmi romantické a fotogenické. 

Cyklotrasa od Zámku. Zdroj: Bibiána Ovečková

Cyklotrasa pretína hranicu s Českom

Presúvame sa od kostola cez drevený most k už novo vybudovanej časti cyklotrasy, ktorá vedie k rieke Morava. Kľukatá asfaltová cesta je rozdelená na dva pruhy, po jej boku sú zasadené stromčeky a drevené oddychové miesta. 

Po chvíli sme sa dostali k rieke Morava, tento úsek tvorí česko-slovenské pohraničie. Tu začala štrkovitá cesta s prekrásnym výhľadom na lávku cez Moravu

Lávka cez rieku Morava. Zdroj: Bibiána Ovečková

Otvorili ju v septembri 2019 a tým prepojili cyklotrasou Záhorie s Moravou. Most má dĺžku 143 metrov a je určený pre cyklistov, korčuliarov aj peších turistov. 

Druhá časť cyklotrasy začína v Bratislavskom samosprávnom kraji a končí pri lávke cez Moravu. Môžete tiež pokračovať až k Baťovmu kanálu. Celá trasa má dĺžku 47 kilometrov. Už je len na vás odkiaľ a kam sa vyberiete. Rieka Morava vás očarí nielen svojou symbolikou hraníc, ale aj pokojnou atmosférou a príjemným tichom.

Autor: Bibiána Ovečková

Názor k “Prevezte sa na bicykli zo Záhoria až na Moravu. Uvidíte najstarší kostol v strednej Európe 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *