Človečina

Folklór na Záhorí je živý aj v súčasnosti. Seniori tu majú vlastný súbor

Folklór na Záhorí
Folklórny súbor Macejko. Zdroj: Facebook/Macejko

Folklór je pýchou Slovenska. Každá oblasť má iné kroje, piesne, zvyky či nárečie. Na Záhorí si obliekajú lajblíky a tancujú japonský tanec.

Veľa miest na Záhorí má vlastný folklórny súbor. Zoskupenia Macejko, Skaličan, Leváran či Gbelan majú veľa úspechov vo svete, ale ich hlavné pôsobisko je na Záhorí. Okrem toho, že sú súčasťou čepčení na svadbách, besied pri cimbále, dožiniek alebo fašiangov, majú svoje jedinečné znaky.

Každý folklórny súbor je veľmi rozdielny, najviac sa líšia vo vzhľade krojov. Holíčske, šaštínske, senické, jablonické, malacké aj plavecké ľudové odevy boli v minulosti prispôsobené hlavne roľníckemu spôsobu života. 

folklór na Záhorí
Skalický kroj. Zdroj: Facebook/

Skalický kroj je odlišný od ostatných záhoráckych odevov. V Skalici mal na vývoj kroja vplyv hlavne meštiansky a remeselný štýl života. Kým mužský odev zastupujú najmä vesty – lajblíky, košele a kožuchy, ten ženský odevu tvoria rubáše, sukne, kacabajky a čepce.

Tanec v minulosti vznikol už pri rituálnych obradoch. Aj folklórny tanec na západnom Slovensku má rozličné druhy. K najznámejším patrí kapesníková, skalická, štajer (štajerská), ktoré sa tancujú v Borskom Jure.

V Sobotišti zas tancujú dupkanú, japonskú, kukanú, mazúrku, neborácku, sotíš a verbunk. Tance so zvláštnymi názvami sú v spojení s tradičnými krojmi a cimbálovou muzikou je folklórne predstavenie nezabudnuteľným zážitkom.

Na Záhorí  sa okrem klasických folklórnych súborov vytvorili aj detské folklórne súbory ako Skaličánek, Juránek, Valšátko. Zahanbiť sa nedali dokonca ani dôchodcovia, najmä ZUŠ Seniori Skaličan.

Ak aj vás zaujal nielen záhorácky folklór, po skončení koronakrízy určite nevynechajte najväčšie slovenské folklórne festivaly vo Východnej, na Myjave či v Detve alebo sa zabavte na niektorom z menších podujatí vo vašom regióne.

Autor: Bibiána Ovečková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *