Potulky krajinou

Po ceste do Gaderskej doliny natrafíte na rodisko poetky Maši Haľamovej. Na výlet údolím si pribaľte kolobežku či korčule

Gaderska dolina

Malebná dedinka Blatnica, ktorá sa nachádza v strede Veľkej Fatry, je známa najmä pre jej prekrásnu Gaderskú dolinu. 

Do Gaderskej doliny prichádzate cez dedinku s názvom Blatnica, kde sa narodila aj známa slovenská poetka Maša Haľamová. Za pomoci orientačných tabúľ pokračujete až na jej samý koniec a zároveň začiatok nášho výletu.

Na parkovisku zaplatíte sumu 3 eurá. Touto sumou sa tamojší obyvatelia snažia znížiť počet áut v doline a takisto uhradiť náklady na upratovanie okolia Blatnice.

„Asfaltkou“ naprieč dolinou

Po vystúpení z auta už pokračujete po vlastných nohách a prechádzate popod vyrezávanú bránu, ktorá víta svojich návštevníkov v doline. Celým údolím vedie asfaltová cesta a je len na vás, či si zoberiete korčule, kolobežku alebo pôjdete pešo. Cesta vedie až k Čertovej bráne, ktorá je vzdialená približne hodinu a pol od začiatku výpravy.

Cestou si môžete spraviť malú prestávku pri miestnej atrakcii „Mlynčekovo“, ktorá ponúka výstavku mlynčekov na potoku. Tá poteší oko mladších, ale aj starších návštevníkov. Trasa má veľmi mierne stúpanie, niekedy kráčate po rovine, inokedy zase klesáte, preto nie je problém prechádzku absolvovať aj s kočíkom.

Gaderska dolina
Atrakcia Mlynčekovo láka mnohých turistov. Zdroj: Michal Kačka

Ak vás zaujíma aj história, môžete si návštevu Gaderskej doliny spojiť s návštevou zrúcaniny Blatnickeho hradu. Jeho história siaha až do 13. storočia, kedy slúžil na ochranu cesty s názvom „magna via“, ktorá bola veľmi dôležitou cestou Rakúsko-Uhorska, a slúžila na prepravu osôb a pošty. Hrad bol od roku 1790 neobývaný a chátral. Zmenilo sa to až v roku 2009, odkedy sa rekonštruuje.

Gaderská dolina
História hradu siaha do 13. storočia. Zdroj: Michal Kačka.

Populárnym miestom je vyhliadka, ktorá svojim tvarom pripomína prednú časť Titanicu. Tá ponúka pohľad na dolinu z vtáčej perspektívy a zároveň výhľad na Tlstú, ktorá je jedným z vrcholov obklopujúcich dolinu. Z asfaltovej cesty sa na hrad dostanete približne za 15 až 20 minút.

Chatová oblasť ponúka návštevníkom nocľah

Chatová osada Gader sa nachádza po pravej strane, krátko po prekročení prahu brány. Nachádzajú sa v nej aj stravovacie jednotky, ktoré ponúkajú občerstvenie ako polievky, hlavné jedlá a samozrejme aj širokú ponuku nápojov. O miesto na odpočinok sa báť nemusíte. Nájdete tu terasu a tiež preliezačky pre deti. Ak sa vám naspäť bránou Gaderskej doliny tak skoro nechce, v ponuke je aj ubytovanie v útulných chatkách.

Gaderska dolina
Chatová oblasť Gader ponúka návštevníkom ubytovanie. Zdroj: Michal Kačka.

Miesto na oddych, ale aj pohyb 

Gaderská dolina ponúka mnoho aktivít. Odporúčame zobrať si kolobežku a spustiť sa od Čertovej brány, je to super zážitok. Ak však preferujete korčule, neodporúčame ísť na ne hneď po začiatku sezóny, pretože na ceste sa môže vyskytovať štrk zo zimnej sezóny.

Ak máte turistickú krv, odporúčame túry na Ostrú a Tlstú, z ktorých je nádherný výhľad na okolie Veľkej Fatry. Začiatok však môže byť pre niektorých náročnejší, a to kvôli strmému stúpaniu. Ak ste si prišli len oddýchnuť, hneď za bránou do Gaderskej doliny sa nachádza park s lavičkami, kde sa dá odpočinúť počas horúcich letných dní. Ak ste však skôr geograficky založený typ, Gaderskú dolinu sprevádzajú náučné tabule, ktoré stoja za pozretie. Aj toto sú dôkazy, že na tomto mieste si každý nájde to svoje.

 Autor článku: Michal Kačka 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *