Potulky krajinou

Haličský zámok je luxusný hotel. Konajú sa na ňom aj celebritné svadby

Pohľad na Zámocký hotel Galicia Nueva. Zdroj: zamockyhotelgalicianueva.sk

Z bývalej ruiny sa stalo prepychové miesto. Zámocký hotel Galicia Nueva má vysokú historickú hodnotu a zároveň žiari exkluzivitou.

Haličský zámok sa nachádza v Banskobystrickom kraji v obci Halič, ktorá je vzdialená od Lučenca osem kilometrov. Rozprávková stavba má oficiálne pomenovanie Zámocký hotel Galicia Nueva, čo v preklade znamená nová Halič. Okrem klasických prehliadok môžete využiť aj jeho nadštandardné služby. Budova disponuje 50-timi izbami, pričom každá z nich ponúka iný dizajn. Niektoré miestnosti majú zachované historické stropy z obdobia renesancie. Vzácne maľby uhorských panovníkov na chodbách pravdepodobne pochádzajú zo 16. až 17. storočia.

Priestory hotela sa využívajú aj na rôzne podujatia, ako napríklad koncerty, vianočné večierky, oslavy silvestrovskej noci či tereziánske bály. Konajú sa tu aj svadby, konferencie, firemné podujatia či stužkové slávnosti. Haličský zámok môžete poznať z rôznych projektov, natáčaní videoklipov či celebritných svadieb. Tento rok na ňom prebiehalo nakrúcanie Slovenky roka 2020. Natáčal sa tam aj romantický videoklip k piesni The way od Marka Danna a Martina Císara.

Pohár kvalitného vína si návštevníci môžu vychutnať v priestoroch zámockej vinárni Nicolaus, v ktorej sa nachádzajú pohodlné sedačky, priestor na tancovanie a biliard. Počas teplých dní je k vinárni pripojená aj vonkajšia terasa s kapacitou 40 osôb. Možno povedať, že najexkluzívnejším miestom hotela je kupolový bar, ktorý má spolu s terasou kapacitu pre 20 osôb. Je to najvyššie miesto zámku a môžete si z neho užiť výhľad na široké okolie.

Za pekného počasia sa dajú pozorovať aj Nízke Tatry. Ak si však chcete skúsiť jedinečnú atmosféru baru, musíte sa vopred nahlásiť. S priateľmi sa môžete porozprávať aj v priestoroch Piper Clubu, ktorý je zariadený do štýlu chesterfield a disponuje anglickým koženým nábytkom. Najnavštevovanejšia časť hradu je kaviareň Arcadia, ktorú nájdete hneď pri vstupe do zámku.

Sedemročná rekonštrukcia

Za súčasný stav zámku zodpovedá rozsiahla rekonštrukcia. Náklady na obnovu areálu predstavovali 14 miliónov eur. Štyri milióny pochádzali z fondov Európskej Únie, nórskych a iných fondov, zvyšok sumy z investorských financií. Proces bol veľmi náročný a dlhodobý. Zámerom renovácie nebolo sprístupniť zámok ako múzeum, kde človek príde raz či dvakrát v živote. Sponzor chcel vytvoriť zámocký hotel, ktorý svojim hosťom ponúkne zachovanú historickú hodnotu a zároveň unikátne priestory so staro-novým nádychom. Priebeh rekonštrukcie bol miestami náročný a nie vždy prebiehal podľa plánov.

Haličský zámok
Hotelové izby pripomínajú minulé časy. Zdroj: zamockyhotelgalicianueva.sk

Autorizovaným architektom bol Igor Teplan, ktorý sa pre portál asb.sk vyjadril, že práca na tomto projekte bola veľmi zaujímavá a zároveň poučná. Chválil osobné nasadenie investora a jeho korektný prístup v obchodných vzťahoch. Pamiatka má vysokú kvalitu vyhotovenia remeselných detailov stavby a reštaurátorských prác. Sedemročný proces renovácie dokázal priniesť Slovensku ďalšiu ľuďmi vyhľadávanú pamiatku, ktorá síce vonia novotou, no zároveň pripomína dlhovekú históriu. Hotel navyše získal ocenenie v kategórii Heritage & Romance 2019 medzi hotelmi v Európe.

Krátka história

História Haličského zámku sa datuje od 12. storočia. Pevnosť zažila dve svetové vojny, povstania aj zmeny majiteľov. Prvým z nich bol šľachtic Štefan Lossonczy, ktorý zámok postavil na základe povolenia od uhorskej kráľovnej Márie. Druhým vlastníkom bol rod Forgachovcov, ktorí tvorili jeden z najstarších rodov v Uhorsku. Od roku 1993 sa táto pevnosť vôbec nevyužívala, a tak začala chátrať. Po dvanástich rokoch však získala investora, vďaka ktorému táto pamiatka patrí medzi pýchy našej krajiny. Haličský zámok je obklopený pokojom, nerušeným tichom príjemného prostredia lesoparku, rybníka a barokovej fontány. Neďaleko sa nachádza aj reštaurácia a penzión Zbrojnica, ktorej majiteľ je populárny komik, bývalý moderátor a miestny rodák – Jožo Pročko.

Autor: Laura Korimová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *