Potulky krajinou

História Banskej Štiavnice siaha do 12. storočia. Navštívte s nami jej krásy

Výhľad na Banskú Štiavnicu. Zdroj: Karyna Moroz

Banská Štiavnica je jedným z najnavštevovanejších a najobľúbenejších miest na Slovensku. Počas letnej sezóny ju navštívilo viac ako 26-tisíc ľudí.Banská Štiavnica leží na strednom Slovensku a považuje sa za malé a útulné mesto. Mnohých cestovateľov láka svojou romantickou atmosférou. Staré úzke uličky, renesančné budovy a kamenné dlažby prenesú návštevníkov do iného obdobia. Príjemnú atmosféru dopĺňajú malé obchodíky s umeleckými dielami známych slovenských výtvarníkov, múzeá, malé galérie a nádherný výhľad na hory.

Za zmienku stojí i jeho bohatá historická minulosť. Jeho korene siahajú až do 12. storočia a v minulosti sa o meste hovorilo ako o zemi baníkov, čo v preklade znamená terra banensium. Pomenovanie vzniklo podľa legendy, keď pastier našiel pod kameňom prvú striebornú a zlatú rudu.

Prinášame vám šesť miest, ktoré sa oplatí navštíviť v Banskej Štiavnici.

  • Starý zámok

Od roku 1900 pôsobí Starý zámok ako múzeum. Môžete sa prejsť cez Fajkársku dielňu, Rytiersku sálu, mučiareň, expozíciu streleckých terčov, ale aj pohrebnú kaplnku sv. Michala. V Severnej veži sú zachované kováčske výrobky umelca Karola Fizélyho. Najvýznamnejšími sú náhrobné kríže, kované brány a kováčska vyhňa s mechom.

krásy banskej štiavnice Vchod do Starého zámku. Zdroj: Karyna Moroz

Za zmienku stoja i originálne barokové sochy z Námestia svätej Trojice, ktoré boli súčasťou Morového stĺpa. V 18. storočí boli pôvodné kamenné sochy nahradené kópiami, ktoré sa dodnes nachádzajú na námestí. V prípade, že sa zámkom nechcete túlať sami, k dispozícií sú aj sprievodcovia, ktorí vám návštevu spríjemnia výkladom o kamennom múzeu či výstave historických hodín.

Starý zámok nazývajú mnohí i mestským hradom a nájdete ho na Starozámockej ulici, v blízkosti Námestia svätej Trojice. Otvorený je každý deň od 9:00 hod. do 17:00 hod. Cena detského lístka je 1 až 3 eura a za dospelý lístok zaplatíte 6 eur. Kompletný cenník aj s informáciami o otváracích hodinách nájdete na webovej stránke regiónu.

  • Banka Lásky

Jedným z najromantickejších miest na celom Slovensku je Banka Lásky, ktorú môžeme právoplatne nazývať celosvetovým unikátom. Projekt bol venovaný Maríne, ktorá vystupuje v najdlhšej ľúbostnej básni na svete. Jej autorom je slovenský básnik Andrej Sládkovič.

Klenot zaľúbených neoslovil len Slovákov, ale aj zahraničné média. Podľa bankalasky.sk, média v 70 štátoch tvrdia, že nikde inde na svete nenájdete nič podobné ako Epicentrum Lásky. O projekte informovala aj britská BBC, ktorá napísala o mieste pre zaľúbencov celý článok. 

krásy banskej štiavnice Banka Lásky vznikla v dome, v ktorom prežila Sládkovičova Marína takmer celý život. Zdroj: Karyna Moroz.

Zamilovaní si sľubujú vernosť pred Epicentrom lásky od roku 2004. Po tom, ako si prisľúbia večnú lásku, umiestnia zámky na vyhradené miesto a kľúče zahodia do fontány na námestí.

Banka Lásky je otvorená každý deň od 9:30 hod. až 18:00 hod. V sobotu sa otváracie hodiny predlžujú až do 19:00 hod. Vstupné pre dospelých je 12 €. Informácie o cenníku, zľavách i atrakciách môžete nájsť na hlavnej stránke.

  • Banskoštiavnický Betlehem

Betlehem sa nachádza na Radničnom námestí a považuje sa za jeden z najväčších na Slovensku. Počas jeho návštevy môžete vidieť viac ako 800 drevených exponátov, ktoré vytvoril talentovaný architekt Peter Chovan. Stránka spravy.pravda.sk  s ním priniesla rozhovor, v ktorom uvádza, že tvorbe exponátov sa venoval takmer 50-tisíc hodín.

krásy Banskej Štiavnice Vchod do Betlehemu. Zdroj: Karyna Moroz

Banskoštiavnický betlehem znázorňuje pohyblivú expozíciu stredovekého mesta, ktorá zobrazuje prácu hutníkov a remeselníkov. Vo vnútri budovy môžete vidieť aj pohyblivú Štiavnicu, vytesanú z dreva. Skladá sa z Kalvárie, Nového a Starého zámku, Námestie Svätej Trojice, kostol Panny Márie a iné architektonické pamiatky.

Otvorený je od utorka do nedele, a to v čase od 10:00 hod do 16:00 hod. Vstupné pre deti je 1 euro a dospelí zaplatia 1,5 eura.

  • Botanická záhrada  

Botanická záhrada je estetickým rajom pre milovníkov prírody. Nachádza sa v areáli bývalej Akadémie baníctva a lesníctva, ktorá bola založená v 18. storočí ako prvá vysoká škola technického zamerania. Zakladateľom je profesor lesníctva Rudolf Feistmantl, ktorý začal s výsadbou drevín v 19. storočí, aby naučil študentov Akadémie, ako sa majú správne starať o rastliny. V záhrade môžete vidieť viac ako 200 druhov domácich i zahraničných drevín.

krásy banskej štiavnice Areál Botanickej záhrady sídli v bývalej Akadémii. Zdroj: Karyna Moroz

V záhrade môžete vidieť viac ako 200 druhov domácich i zahraničných drevín. Do zbierky patria známe, ale i menej známe dreviny, ako napríklad exotické cédre zo Severnej Ameriky či Sekvoja Mamutia.

Po prezretí expozície sa môžete poprechádzať po okolí, ktoré je obkolesené nádhernou prírodou. V prípade, že si potrebujete odpočinúť, v blízkosti sa nachádza lavička s malým jazierkom. Botanickú záhradu môžete navštíviť počas pracovného týždňa od 8:00 hod. do 18:00 hod.

  • Nový zámok

Nový zámok je renesančnou budovou, ktorá sa nachádza na Frauenbergskom kopci. Postavili ho v 16. storočí a slúžil ako strážna a hodinová veža počas bojov s Turkami. Strážna veža informovala o nadchádzajúcej nebezpečnej situácií, zatiaľ čo hodinová veža informovala o tom, že v meste je bezpečne. V súčasnosti sa nevyužíva a pôsobí ako múzeum.

krásy banskej štiavnice Nový zámok v minulosti hlásil blížiace sa nebezpečenstvo. Zdroj: Karyna Moroz

Pri jeho návšteve môžete vidieť starobylé turecké zbrane, strelecké terče, pušky a sochy Turkov v životnej veľkosti. Výstavu dopĺňajú aj  fotografické materiály a turecké interiérové detaily. Z najvyššieho poschodia  sa vám naskytne výhľad na hory a celú Štiavnicu.

Zámok je otvorený každý deň od 8:00 hod. do 16:00 hod. Deti pri vstupe zaplatia 1 euro a dospelí 3 eurá.

  • Jazero pod Červenou studňou

Banská Štiavnica nie je obľúbená len pre svoje pamiatky, ale i pre rozmanitú prírodu. Presvedčí vás o tom návšteva jazera pod Červenou studňou, ktoré je súčasťou Štiavnických tajchov.

Nádherné jazero sprevádza smutná minulosť. Zdroj: Karyna Moroz

Názov jazera vyplýva z historickej udalosti, ktorá sa skončila tragicky pre Jána Katunského. Bajkomtajchom.sk uvádza, že katolíci prenasledovali v 17. storočí evanjelikov. Chytili aj Katunského, ktorého s ostatnými evanjelikmi mučili. Od ich krvi sa jazero zafarbilo na červeno, a tak vznikol názov, ktorý poznáme dodnes.

Napriek tragickému príbehu oplýva miesto príjemnou atmosférou. Čas v prírode môžete využiť túrou po okolí či cyklistikou.

Zdroje: cestovanie.sme.sk, banskastiavnica.travel, muzeum.sk, virtualna-banska-stiavnica.sk, e-obce.sk, beautifulslovakia.sk

Autor článku: Karyna Moroz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *