Potulky krajinou

Lesopark Jedľoviny ponúka miesto na oddych i šport pod holým nebom

lesopark jedľoviny
Charakteristický je svojimi vysokými stromami. Zdroj: Michal Kačka

Lesopark  neposkytuje len útočisko pred mestským ruchom. Na svoje si počas letnej i zimnej sezóny prídu rodiny s deťmi, ale aj športovci.

Atmosféra Jedľovín je priam očarujúca. Lesopark nachádzajúci sa neďaleko Martina,  je charakteristický vysokými stromami, tichom a pokojom. Jedľoviny sú už dlhé roky obľúbeným miestom na oddych či šport, ale aj na bezcieľne potulky lesom na čerstvom vzduchu. Svojim návštevníkom ponúka mnoho cestičiek, ktoré ich prevedú lesmi a lúkami. Aj napriek tomu, že lesopark navštevujete roky, vždy môžete nájsť nové, neprebádané miesta.

Útulná krčma uprostred lesa ponúka pestré, no zato slovenské menu

Ak ste však typ človeka, ktorý si rád vychutná dobre vychladené pivko, čapovanú kofolu alebo menšie občerstvenie, nachádza sa tu aj malá krčmička, ktorá ponúka ihrisko pre deti a posedenie v prostredí krásneho lesa.

Ak chcete zažiť raňajky v prírode alebo ste počas túry vyhladli, malebná krčma, ktorá sídli uprostred ničoho, ponúka dobroty ako domáce hrianky či varenú klobásu. V zimných mesiacoch je možné sedieť vo vnútri a v ponuke nájdete kapustnicu, vývar či tradičné bryndzové halušky. Momentálne je občerstvenie z dôvodu pandémie uzavreté, no turisti si v okolí môžu nájsť miesto na opekanie.

Zvykom je však po sebe zahasiť oheň, odniesť odpadky a nechať tak pľac čistý pre ďalších návštevníkov. Na viacerých miestach sú umiestnené vrecia, ktoré zaobstarali pravidelní návštevníci lesoparku, a tak by ste pri upratovaní odpadu nemali mať žiadny problém.

Lesopark Jedľoviny Lesná krčma ponúka občerstvenie, ale aj nádherný výhľad. Zdroj: Michal Kačka

Bežky ani lyže nie sú v okolí Jedľovín žiaden problém

Ak by sa Vám Jedľoviny zapáčili natoľko, že by ste si chceli pobyt predĺžiť, neďaleko sa nachádza chatka na prenájom, určená pre piatich ľudí.  V zimných mesiacoch sa chodníky menia na bežkárske trate. Miestni bežkári si ich pravidelne udržujú a upravujú. Návštevníkov, ktorí sa prišli prejsť, žiadajú, aby po upravených chodníkoch nestúpali a chodili popri nich.

Ak upredňostňujete lyže pred bežkami, približne 20 minút cesty autom sa nachádza lyžiarske stredisko Martinky. Treba si však dávať pozor na čas, pretože cesta je jednosmerná, a tak autá smerujúce hore, majú povolený vjazd len do 12:00 hod. Od 13:00 hod. začínajú autá jazdiť smerom dole. Nezabudnite si reťaze na kolesá, pretože ak sa na ceste nachádza ľad, hore vás bez nich nepustia.

lesopark jedľoviny
Kvalitnú lyžovačku môžete zažiť neďaleko lesoparku, a to v lyžiarskom stredisku Martinky. Zdroj: Facebook/winterparkmartinky

Ak hádate, ako sa do lesoparku dostať, existujú hneď dva spôsoby. Môžete ísť pešo popri horskom potoku, ktorý sa nachádza medzi partizánskym cintorínom a slovenskou reštauráciou, Kolibou 77. Druhá možnosť je odviesť sa autobusom s číslom 23 na konečnú zastávku „Kolónia hviezda“ a pokračovať smerom po asfaltovej ceste hore až k prvej odbočke, ktorá smeruje doľava.

Autor článku: Michal Kačka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *