Nezaradené

Na Slovensku zachraňujú exotické zvieratá. Malkia Park je výnimočným miestom

Malkia Park
Levy púštne. Zdroj: malkiapark.sk

Malkia Park poskytuje útočisko pre nechcené exotické zvieratá. Veľká väčšina z nich pochádza z cirkusov alebo súkromných chovov, kde mali neadekvátne podmienky na život.

Park sa nachádza vedľa Slovakia Ringu v Orechovej Potôni. Brány sa po prvýkrát otvorili 4. júna 2016. Park nesie meno podľa prvej levice, ktorú zachránili, Malkie. V svahilskom jazyku toto pomenovanie znamená kráľovná. Zvieratá, ktoré tu nich našli útočisko, sa väčšinou v zajatí už narodili, a preto by vo voľnej prírode neprežili. 

Nezisková organizácia bola pôvodne zameraná len na mačkovité šelmy, avšak dnes tu nájdete aj medveďa hnedého, vlky, surikaty, lamy, opice a mnohé iné živočíšne druhy. Najvzácnejšie zviera, ktoré sa tu nachádza je samica leoparda snežného menom Hima. Je jediná svojho druhu na Slovensku.

Malkia Park
Leopard snežný. Zdroj: Instagram/malkiapark

Ľudia predávajú exotické zvieratá na „bazoši“

Niektoré živočíchy si prešli peklom. Napríklad medvedice Trudy a Hildegard žili 20 rokov v cirkuse. Tvrdá drezúra im spôsobila doživotné psychické a fyzické problémy. Utrpenie ich poznačilo natoľko, že do dnešného dňa sa na jednom mieste otáčajú dokola v jednom smere tak, ako to boli naučené. 

Na Slovensku platí od 1. novembra 2019 nový zákon o veterinárnej starostlivosti, ktorý sa týka aj zvierat v cirkuse. Je zakázané využívať a cvičiť na verejné vystúpenia šelmy (s výnimkou psa, mačky a fretky), primáty, slony, hrochy, nosorožce, delfíny a žirafy. 

Po nadobudnutí platnosti sa na internete začali objavovať inzeráty s predajom týchto zvierat. Na bazoši sme videli, že predávajú niektoré zvieratá. My sme s kupovaním skončili, nechceme podporovať ich biznis. Ak sa raz niekto nevie postarať o zviera, môže ho darovať do lepších rúk, ale nie predávať,“ hovorí Klaudia Kollár, zakladateľka Malkia Parku.

Malkia Park
Medvede hnedé. Zdroj: Instagram/malkiaq

Každý víkend, počas celej sezóny sa návštevníci môžu tešiť na komentované kŕmenie. Pre tých najmenších tu je vybudované detské ihrisko. Taktiež môžu pohladiť a nakŕmiť zajace, kengury a kopytníky (zebry, ťavu, somáriky, ovce, kozy, lamy). Pre pravých fanúšikov sa organizujú večerné prehliadky, počas ktorej sa budete cítiť ako v prírodnej rezervácii v Afrike. So západom slnka ožívajú aj šelmy, ktoré sa „prekrikujú“ z jedného konca na druhý.   

Adoptívnou mamou je aj známa moderátorka

V areáli je možnosť aj ubytovania v Penzióne MALKIA **, ktorý je situovaný južne od závodného okruhu Slovakia Ring, v tesnej blízkosti Malkia Parku. Máte jedinečnú možnosť zažiť atmosféru blízkosti exotických zvierat počas celého dňa, vidieť ich prebúdzať sa a sledovať ich denné rituály. Cena za izbu pre dve osoby začína na sume 72€. 

Pre návštevníkov sa tu nachádza veľké bezplatné parkovisko. Tí, ktorí cestujú vlakom alebo autobusom z Bratislavy, pricestujú do Dunajskej Stredy a odtiaľ sa dostanú taxíkom do Orechovej Potône, do Malkia Parku. Vlak zastavuje aj v Orechovej Potôni, ale park je vzdialený od stanice približne 5 km a nie je tam k dispozícii taxi služba. 

Malkia Park
Tiger bengálsky biely. Foto: Ondrej Podolinský

Vstupné, ktoré je primárnym zdrojom príjmu, stojí pre jednu dospelú osobu 10 €. Seniori, deti do 18 rokov a študenti majú zľavu 3 eurá. Mnoho záujemcov parku finančne pomáha, najznámejšou podporovateľkou je Janka Hospodárová. Ak sa do nejakého zvieratka zamilujete, môžete si ho adoptovať. Je to forma ročného dobrovoľného príspevku na starostlivosť o konkrétne zviera. Každý človek, ktorý sa rozhodne pre takúto finančnú podporu dostane poštou poďakovanie a darček. Suma za ročnú adopciu sa pohybuje od 100 (zebra Vilko) do 400 € (levica Malkia). 

Autor: Ondrej Podolinský

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *