Potulky krajinou

Múzeum Danubiana láka ľudí z celého sveta. Ročne ho navštívi približne 55-tisíc návštevníkov

múzeum danubiana
Exponáty múzea. Zdroj: Irina Zavadskaia

Záujem o múzeum vzbudzujú nie len exponáty, ale aj jeho unikátne okolie. Nie náhodou sa v roku 2014 stalo stavbou roka.

Múzem umenia Danubiana Meulensteen vytvára nezabudnuteľný prvý dojem. Predstavte si, svieti slnko, ste na lodi a zo všetkých strán vás obklopuje voda a loď sa  pomaly sa približuje k pobrežiu. Pred vami sa otvára výhľad na svetlú, modernú budovu uprostred zeleného polostrova. Spojenie vynikajúcej architektúry a prírody fascinuje a okúzľuje zároveň.

Mnohí si počas návštevy múzea môžu myslieť, že sú na dovolenke pri mori. V skutočnosti sa však nachádzajú blízko Bratislavy. Unikátna stavba je postavená blízko mestskej časti Čunovo, neďaleko rakúskych hraníc a má niekoľko poschodí s veľkými priestormi.

Múzeum Danubiana z vtáčej perspektívy. Zdroj: Facebook.com/danubianamuseum

Budova prekvapuje svojou geometriou, rozsahom a originalitou. Zároveň nepôsobí dojmom obyčajného múzea a priťahuje pozornosť interiérom i exteriérom. Nie náhodou sa v roku 2014 stala stavbou roka. Vizuál je výsledkom práce holandského zberateľa Gerarda Mühlensteena a galeristu Vincenta Polakoviča.

Ide o pomerne mladé múzeum, ktoré otvorilo svoje brány v roku 2000. Odvtedy sa tu konajú desiatky výstav najznámejších predstaviteľov slovenského, európskeho a svetového umenia.

múzeum danubia Terasa múzea. Zdroj: Facebook.com/danubianamuseum

Múzeum pri Dunaji ponúka expozíciu rozličných olejomalieb, fotografií, sôch a obrazov. Po tom, ako si prezriete interiér s výstavnými kúskami od mnohých nadaných umelcov, vašu pozornosť priláka rozľahlá strecha s majestátnym výhľadom na Dunaj. Na nej sa sa objavujú ďalšie diela, ktoré dodávajú prostrediu na kráse. Prehliadku môžete zakončiť v priľahlom parku, v ktorom sa nachádza unikátna zbierka sochárskych diel. 

múzeum danubiana Časť expozície. Zdroj: Facebook.com/danubianamuseum

Do múzea sa dá dostať autobusom, autom, dokonca aj loďou

Moderné múzeum odporúčame navštíviť každému, kto má chuť aspoň na moment vypadnúť z dennej zaužívanej rutiny. Človek sa pokochá umením a praktizuje psychohygienu, ktorá je v súčasnej hektickej dobe nevyhnutná. Danubiana jednoznačne inšpiruje mnohých navštevovateľov a je  miestom, na ktoré budete často spomínať.

Ako sa dostať do múzea umenia Danubiana Meulensteen? Ide to viacerými spôsobmi. Využiť môžete verejnú dopravu, konkrétne autobus s číslom 90. Zástavka, na ktorej nastúpite ,sa nachádza v Bratislave pred budovou Slovenského národného divadla a cesta trvá približne 35 minút. Ak nechcete využiť autobus, môžete sa dopraviť aj vlastným autom. Pred múzeom sú k dispozícií dve parkoviská, ktoré slúžia návštevníkom. V letnom období sa dá využiť aj lodná doprava. Loď odchádza každý deň o 13:00 hod.  z prístavu na Fajnorovom nábreží v Bratislave.

Múzeum Danubiana je otvorené od utorka do nedele v čase od 10:00 hod. do 18:00 hod. Vstupné si môžete kúpiť priamo na mieste. Dospelý človek zaplatí 10 eur, študenti a dôchodcovia 5 eur a dieťa do 6 rokov je zadarmo. Podrobnejší cenník a informácie nájdete na hlavnej stránke múzea.

Zdroje: www.uzitocna.pravda.sk, www.danubiana.sk, www. visitbratislava.com, www.lod.sk

Autor článku: Irina Zavadskaia 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *