Nezaradené

Top 10: najlepšie slovenské filmy, ktoré si môžete pozrieť počas karantény

najlepšie slovenské filmy
Zdroj: YouTube

Spoznávať krásy Slovenska počas karantény nie je jednoduché. Preto sme si pre vás pripravili najlepšie slovenské filmy, ktoré vám ich priblížia.

Vybrať len 10 snímok bolo pomerne zložité, keďže vydarených slovenských filmov je omnoho viac. Jednotlivé tituly sme pre vás usporiadali od najlepšie hodnotených po tie najhoršie. Riadili sme sa pri tom údajmi z česko-slovenskej filmovej databázy.

1. Pásla kone na betóne (1982)

Dej dramédie sa odohráva v zapadnutej dedine v okolí Prešova. Zobrazuje život činorodej slobodnej matky Johany, ktorý je poznačený neveselými skúsenosťami s mužmi. Rovnaké chyby v živote robí aj jej dospievajúca dcéra Paulína. Film bol v čase uvedenia do distribúcie veľkým hitom a divácky ho môžeme zaradiť medzi najlepšie slovenské filmy.

Snímku režíroval Štefan Uher, ktorý spolu s Milkou Zimkovou vytvoril aj scenár. Za kameru sa postavil Stanislav Szomolányi a hudbu vytvoril Svetozár Štúr. Vo filme si zahrala Milka Zimková, Veronika Jeníková, Ľubomír Paulovič, Peter Staník či Marián Geišberg.

2. Cooltúra (2016)

Dokument o stave slovenskej kultúry oplýva výraznou iróniou. Opisuje, ako sa formuje aktuálna cooltúra na Slovensku v roku 2016 a aký na ňu malo vplyv to, že sa v podstate stala ďalšou zložkou obchodu. Snímka stvárňuje, ako došlo k zásadnému odlivu divákov z tradičných kultúrnych podujatí. Sústredí sa aj na nové fenomény životného štýlu.

Réžiu a scenár vytvoril Miro Remo, ktorý mal spolu s Ivom Mikom a Jarom Vaľkom na starosti aj kameru. O hudbu sa postaral David Kollar a medzi účinkujúcimi nájdeme hercov, ako napríklad Zuzana Fialová, Vilo Rozboril, Dušan Grúň, Lýdia Volejníčková, Patrik Vrbovský, Richard Müller, Matej Landl či Ján Lazorík.

3. Čiara (2017)

Krimiálna dráma Petra Bebjaka zobrazuje spôsoby pašeráctva medzi Slovenskom a Ukrajinou. Do hlavnej línie stavia otca troch dcér, ktorý je zároveň aj vodcom slovensko-ukrajinského gangu. Ten sa zaoberá pašovaním cigariet, no vstup Slovenska do Schengenského priestoru všetko komplikuje. Prísne hraničné kontroly a nárast napätia medzi pašeráckymi skupinami neveštia nič dobré.

Scenár vytvoril Peter Balko, za kameru sa postavil Martin Žiaran a hudbu mal na starosti Slavo Solovic. Vo filme okrem iných účinkovali aj Emília Vášáryová, Tomáš Maštalír, Zuzana Fialová, Milan Mikulčík, Jevgenij Libezňuk, Andrej Hryc, Stanislav Boklan, Kristína Kanátová, Veronika Strapková a mnohí ďalší.

4. Sviňa (2020)

Aktuálna a ešte celkom čerstvá novinka zobrazuje prepojenosť politikov s mafiánmi, políciou či súdnictvom. Dráma sa začína rozbiehať po sérii zvláštnych udalostí spojených s dievčatami z resocializačného centra. O sexe a drogách chce jedna z nich povedať polícii, no tá ju nevypočuje. Preto vyhľadá novinára, ktorý sa pustí do pátrania a zisťuje omnoho viac než sa na prvý pohľad zdalo.

Mariana Čengel Solčanská spolu s Rudolfom Biermannom vytvorila scenár a film spolu aj režírovali. O kameru sa postaral Ivan Finta a o hudbu Vladimír Martinka. Vo filme hrajú Jozef Vajda, Marko Igonda, Dano Heriban, Gabriela Marcinková, Diana Mórová, Branislav Bystriansky, Jakub Rybárik či Dana Droppová.

5. Lóve (2011)

Dráma s kúskom romantiky znázorňuje život dvoch autičkárov z Bratislavy počas roku 2011. Hlavný hrdina Maťo sa spolu s kamarátom Tomášom živia nelegálnou činnosťou. Všetko im funguje, pokiaľ sa Martin nezamiluje do mladej študentky, Veroniky. O svojej obžive jej klame do chvíle, kedy sa všetko prevalí. Zaujímavosťou je, že v snímke si zahrala speváčka Tina.

Okrem nej vo filme účinkovali aj Michal Nemtuda, Kristína Svarinská, Jakub Gogál, Dušan Cinkota, Samuel Spišák, Zuzana Porubjaková, Ľuboš Kostelný, Viktor Horján, Ady Hajdu, Branislav Viecha či Ján Kroner mladší. Režisérom a scenáristom je Jakub Kroner. Mário Ondriš mal na starosti kameru a Lukáš Kobela hudbu.

6. Únos (2017)

Politická dráma Únos je inšpirovaná skutočnými udalosťami, ktoré v polovici 90. rokov otriasli celým Slovenskom. Úzko súvisia aj s Mečiarovými amnestiami. Dej príbehu však začína v momente, kedy mladá novinárka Marta nájde vo dvore hlavu svojho brata v plastovej taške. Snímka ukazuje, že mocní politickí predstavitelia sa v záujme svojho vlastného blaha neštítia vykonávať kruté činy. Únos okrem iného ukazuje aj to, ako vyzeralo Slovensko v čase jeho vzniku.

Režisérkou a scenáristkou je Mariana Čengel Solčanská. Za kameru sa postavil Laco Janošťák a o hudbu sa postaral Vladimír Martinka. Vo filme účinkovali herci, ako napríklad Rebeka Poláková, Maroš Kramár, Milan Ondrík, Dano Heriban, Dávid Hartl, Boris Farkaš, Ady Hajdu, Monika Potokárová a mnohí iní.

7. Od Fica do Fica (2012)

Dokumentárny film Zuzany Piussi zachytáva obdobie od konca Ficovej vlády v roku 2010 po jeho víťazstvo vo voľbách v roku 2012. Objektívne pristupuje k znázorňovaniu volebných mítingov jednotlivých strán. Sústreďuje sa aj na pád vlády Ivety Radičovej a na politický škandál okolo kauzy Gorila. Ten začal únikom tajného dokumentu Slovenskej informačnej služby v decembri 2011. Na svetle sveta sa tak ocitli rozhovory medzi skupinou Penta a inými politickými subjektmi.

Nasledovala obrovská vlna negatívnych reakcií verejnosti a tisícové demonštrácie. Film odhaľuje aj vplyv médií v súvislosti so zverejnením spisu a následnou snahou informovať o vyšetrovaní a protestoch. V dokumente nájdete výpovede investigatívneho novinára Toma Nicholsona, žurnalistu Milana Žitného, advokáta a bývalého prokurátora Romana Kvasnicu, politického komentátora Mariána Leška a mnohých ďalších.

8. Čistič (2015)

Samotár Tomáš sa na zavolanie dostaví do práce, kde vyčistí domácnosť ‒ väčšinou osamote ‒ a potom sa vracia domov, kde znova čaká na ďalší telefonát. Jeho stereotypné prežívanie zo dňa na deň raz naruší chaos v jednej z domácností, ktorého sa stane svedkom. Tajné pozorovanie cudzích životov ho láka čím ďalej, tým viac, až sa stáva jeho závislosťou. Nakoniec je len otázka času, kedy bude musieť zasiahnuť a zo svojej skrýše vyliezť.

Peter Bebjak je režisérom tejto drámy a na scenári pracoval spolu s Petrom Gašparíkom. Kameru prevzal Martin Žiaran a hudbu Juraj Dobrakov. Vo filme si zahrali Noël Czuczor, Rebeka Poláková, Kamil Kollárik, Jana Oľhová, Éva Bandor, Jaroslav Mottl, Daniel Ratimorský, Jevgenij Libezňuk či Elena Kolek Spaskov.

9. Trhlina (2019)

Mysteriózny triler vyšiel podľa knižnej predlohy od Jozefa Kariku. Rozpráva príbeh o Igorovi, ktorý natrafí na záznamy Waltera Fischera, jedného z psychiatrických pacientov. Ten sa po tom, čo ho našli doráňaného v okolí Tribeča, načisto pomiatol. Podobné prípady ľudí nachádza Igor pri ďalšom výskume. Nakoniec sa rozhodne, že výlet na Tribeč podstúpi aj on. Zo začiatku nevinná zábavka však končí tragicky.

Tento film nakrútil režisér Peter Bebjak, pričom scenár vytvoril Tomáš Bombík. Kameru mal na starosti Martin Rau a hudbu Juraj Dobrakov. V snímke môžete nájsť známych hercov, ako Dávid Hartl, Mary Bartalos, Matej Marušín, Tomáš Maštalír, Juraj Loj, Tomáš Mischura, Martin Šalacha, Emanuel Hason, Ondrej Hraška či Jaroslav Mottl.

10. Bathory (2008)

Historická dráma o Alžbete Báthoryovej ponúka na celý jej príbeh nový pohľad. Zatiaľ čo František Nádašdy bojuje s Turkami, Alžbeta spravuje majetok a stará sa o deti. Jedného dňa k nej zavíta taliansky maliar Merisiho Caravaggia, ktorý na hrade pobudne niekoľko rokov. V Alžbetinom vnútri sa začne niečo diať a po smrti manžela jej myseľ už úplne potemnie. Povesti o šialenej vládkyni, ktorá sa kúpe v krvi mladých panien, postupne naberajú na sile.

Juraj Jakubisko vytvoril scenár tohto filmu a sám si ho aj odrežíroval. Za kameru sa postavil Ján Ďuriš spolu s Františkom Antonínom Brabcom. Hudbu mali na starosti mnohí, medzi nimi aj Jan Jirásek, Simon Boswell či Martin „Maok“ Tesák. Vo filme si zahrali Anna Friel, Karel Roden, Hans Matheson, Vincent Regan, Franco Nero, Lucie Vondráčková, Bolek Polívka, Táňa Radeva či Eva Elsnerová.

Názor k “Top 10: najlepšie slovenské filmy, ktoré si môžete pozrieť počas karantény

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *