Potulky krajinou

Smolenice vás prekvapia nie len majestátnym zámkom, ale i najlepšou medovinou na svete

Smolenice
Nad Smolenicami sa týči Smolenický zámok. Zdroj: Karyna Moroz

Smolenice sú nádhernou obcou v Trnavskom kraji, ktorá leží pod upätím Malých Karpát. Dedinka je známa Smolenickým zámkom, jaskyňou Driny, obchodíkom Včelovina a prírodnými pamiatkami, ktoré ležia v horách. Najznámejšími sú Čertov žľab a Čierna skala.

Prvá spomienka o Smoleniciach pochádza z 13. storočia. Dedinka vtedy niesla názov villa Solmus. Legenda hovorí o smoliarovi, ktorý viezol smolu lesom a odrazu uvidel jeleňa. Zľakol sa, voz neudržal a smola sa rozliala. Keď smoliar uvidel škodu, zdesene vykríkol: „ Smole nic!“. Jeho krik privolal mužov, ktorí poľovali na spomínaného jeleňa. Za spôsobenú škodu postavili smoliarovi na mieste nehody domček. Neskôr sa v oblasti zrodila celá dedina.

V súčasnosti turisti malebnú obec, ktorá sídli neďaleko Trnavy aktívne vyhľadávajú.  Mnohých láka vďaka svojej prírode, ale i Smolenického zámku. Smolenice prekypujú rozmanitosťou. Cestu do zámku skrášľuje park, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Ako uvádza stránka naspark.sk, projekt výstavby parku nebol nikdy vypracovaný. K pôvodným porastom sa podľa ich slov postupne dosádzali rôzne exotické dreviny. Oddych na čerstvom vzduchu vám ponúkajú lavičky okolo jazera, ktoré bolo vytvorené v roku 1906. Tento rok pribudli v parku drevené výrobky, ktoré sa skladajú z dreveného srdca, kresla, lavice a stolíka.

smolenice
Jazero, v ktorom si môžete odpočinúť po ceste na zámok. Zdroj: Karyna Moroz

Po ceste na zámok sa po pravej strane týči i štadión, na ktorom sa od roku 1950 hrávajú futbalové zápasy.  Za ním sa nachádza Koliba pod zámkom, v ktorej obyvatelia dediny odporúčajú ochutnať tradičné bryndzové halušky a zapiť ich čajom s príchuťou z lesných plodov.

Na potulkách nájdete a kostol Narodenia Panny Márie, ktorý bol postavený v roku 1291 a stojí do dnes. Na cintoríne vedľa neho je dvojpodlažná kaplnka svätého Michala, ktorý ochraňuje Zem proti zlu.

Zámok ako pýcha Smoleníc

Zámok považujú miestni i turisti za srdce dediny. Vznikol v 14. storočí a odvtedy mal viacero majiteľov.  Má za sebou dlhú históriu: plnil úlohu strážneho objektu, bol dejiskom boja pri nadobudnutí Uhorskej samostatnosti, dokonca prežil požiar počas napoleonských vojen. Zhorela vtedy hlavná budova s vežou. Na začiatku 20. storočia sa novými majiteľmi stala rodina Pálffyovcov. Priestory zámku slúžia v súčasnosti na konanie svadieb či vedeckých konferencií.  Zámok má hotel a reštauráciu.

Vo vnútri sa nachádza nádherný interiér zariadený v stredovekom štýle. Zámok je obklopený anglickým parkom, no hlavné prekvapenie vás čaká na vyhliadkovej veži, z ktorej uvidíte krásy Malých Karpát.  V prípade, že vám príroda a prostredie učarovala na toľko, že by ste sa chceli zdržať i cez noc, na zámku je možnosť ubytovania i stravy.

Prehliadky s lektorom sa uskutočňujú v mesiacoch júl až august, každý deň od 10:00 hod. až do 18:00 hod. Vstupné pre dospelých je 2,5 eur, dôchodcovia, študenti a deti zaplatia 1,5 eur.  Za prehliadku v anglickom jazyku môžete zaplatiť až 4 eurá.  Viac informácií o možných zmenách otváracích hodín nájdete na hlavnej stránke.  

Najlepšiu medovinu na svete nájdete pri Trnave

Originálny obchod s najlepšou medovinou sveta nájdete práve Smoleniciach. V roku 2019 získali ich výrobky už po druhýkrát zlatú medailu a titul Najlepšia medovina sveta na Svetovom kongrese včelárov.  Víťazom sa stala klasická medovina napriek jej jednoduchému zloženiu. Tá sa skladá z včelieho medu, vody, výťažkov z bylín a korenín.

V obchode môžete okrem medovinu nájsť aj medové pivo, medový sajder, rôzne druhy medu, kozmetické výroby rovnako vyrobené z medu a propolisu, výživové doplnky, oleje a iné včelie produkty.

obec Smolenice
Obchodík Včelovina počas Jarného MEDOKVASU 2018. Zdroj: Facebook.com/Medovina Včelovina

Ak nebudete vedieť, čo si vybrať, môžete sa zúčastniť ochutnávky. Výrobcovia vám predstavia deväť rôznych druhov medovín a prezradia rôzne tajomstvá o nápojoch.  Ak by ste si však chceli medovinu vytvoriť doma, na webovej stránke medoviny nájdete niekoľko receptov, ako na to.  Pri obchode sa nachádza terasa s výhľadom na Karpaty.  Neďaleko prevádzky sa nachádza les, odkiaľ sa viete dostať na najvyšší vrch Záruby.

Včelovina je otvorená od pondelka do piatka od 9:00 hod. do 17:00 hod, cez víkend sa otváracie hodiny menia. Ochutnávka trvá 60 minút a zaplatíte za ňu 5 eur.

Jaskyňa Driny

V blízkosti jaskyne Driny sa nachádza rekreačné stredisko Jahodník, reštaurácia Moto-pub a malý drevený obchodík so suvenírmi. Prejazd autom je zakázaný, takže vás čaká približne kilometrová prechádzka lesom, počas ktorej natrafíte na kamenné schody, ktoré vám otvoria bránu s nádherným výhľadom na okolitú prírodu.

Jaskyňa je národnou prírodnou pamiatkou a jedinou sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku. Bola objavená Imrichom Vajsábelom a Jánom Baničom v roku 1929.

Počas jej návštevy uvidíte krásy prírody v podobe jaskynných perál, sintrových vodopádov a jazierok, ale aj rôzne formy stalaktitov a kvapľovej výzdoby. Priemerná teplota  v jaskyni je 7,1 ° Celzia až 7,8 ° Celzia a dlhá je takmer 500 metrov.

Zdroje: trnava.dnes24.sk, smolenice.com, futbal.smolenice.com, sdetmi.com

Autor článku: Karyna Moroz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *