Potulky krajinou

Prírodná rezervácia Pramenište ponúka nenáročnú túru popri močiaroch

prírodná rezervácia Pramenište
Chodníky v prírodnej rezervácii Pramenište. Zdroj: Laura Korimová

Prírodná rezervácia Pramenište je najstaršia a zároveň najzachovalejšia svojho druhu v Tatrách. Návštevníci sa môžu prechádzať po jej romantických drevených chodníkoch.

Prírodných rezervácií je na Slovensku niekoľko, každá z nich vyniká niečím špecifickým. Pramenište sa nachádza vo Vysokých Tatrách v okrese Poprad a je súčasťou siete európskych významných biotopov v kategórii horské a podhorské lužné lesy. Ide o najstarší a zároveň najzachovalejší lesný porast tohto typu v Tatrách. Je súčasťou Tatranského národného parku a patrí do zoznamu národne významných mokradí. Prírodnú rezerváciu na Slovensku sprístupnili v roku 2010.

Aj napriek tomu, že je Pramenište takto významné, vie o ňom len málokto. Tvoria ho prevažné jelšové lesy, ktoré sú obohatené aj o maličké jazerá, mokrade, bystriny a potoky. Spodná hladina vody je veľmi vysoko, no miestne močariská majú čaro v každom ročnom období. V prostredí rezervácie môžete natrafiť aj na neobyčajné rastliny. Patria medzi ne záružlie močiarne horské, Peter kľúč, krokus fialový či poniklec slovenský. Okrem nádhernej a ničím nerušenej prírody sprevádza turistov cestou zväčša drevený chodník, ktorý je vytvorený z približne meter širokých guľatinových trámov.

prírodná rezervácia Pramenište
Pohľad na mloka karpatského a vyhliadková veža. Zdroj: Laura Korimová

Nemusíte sa obávať, že by bol chodník kvôli vlhkosti z lesa nebezpečný. Je totiž čerstvo zrekonštruovaný. Trasu možno považovať za nenáročnú, veľmi príjemnú a okúzľujúcu. Cestička nemá ani kilometer a hoci je krátka, aj napriek tomu má čo ponúknuť. Okrem dreveného chodníka na turistov čakajú dve drevené vyhliadkové veže vo výške troch až štyroch metrov. Vyjmúc návštevníkov môžete naďabiť aj na drevenú sochu mloka karpatského v jeho nadľudskej veľkosti.

K dispozícii majú návštevníci informačné tabule aj parkovisko

Tak ako v každej prírodnej rezervácii, aj tu nájdete niekoľko náučných tabúľ, vďaka ktorým sa dozviete zujímavosti miesta, v ktorom sa nachádzate. Tabule vám prezradia, aké zvieratá žijú v tomto prostredí alebo aké rastliny tu rastú či informácie o tom, ako celý les vznikol a koľko rokov sa vyvíjal. Celá prírodná rezervácia je prístupná zadarmo a bez hodinových obmedzení. Pre túto oblasť ale platí piaty stupeň ochrany prírody. To znamená zákaz akokoľvek zasahovať do prírody. Nesmiete rušiť pokoj a ticho, zanechávať po sebe odpadky, poľovať, usmrcovať alebo chytať živočíchov.

prírodná rezervácia Pramenište
Malé parkovisko pri kempe Tatranec. Zdroj: Laura Korimová

Pre návštevníkov je k dispozícii malé bezplatné parkovisko s kapacitou maximálne piatich áut. Hoci je to pomerne málo miest, zväčša býva prázdne. Najrýchlejšia trasa, ako sa k nemu dostať, vedie od kempu Tatranec. Ak sa rozhodnete cestovať bez auta, môžete použiť tatranské elektrické železnice a kúpiť si tak lístok napríklad z Popradu do Tatranskej Lomnice. Práve odtiaľ vedie chodník od botanickej záhrady priamo k Pramenišťu.

Autor: Laura Korimová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *