Nezaradené

Top 7 prírodných úkazov na Slovensku. Máme more, púšť aj gejzír

Zdroj: Instagram/thisisslovakia

Jeden zo siedmich najväčších živých organizmov v Európe či svetovo unikátne miesto bez svetelného smogu – prírodné úkazy na Slovensku stoja za to.

Na výlety do zahraničia si kvôli koronakríze musíme ešte istý čas počkať. Naša krajina nám však ponúka viacero neuveriteľných miest. Slovensko je bohaté na zaujímavé prírodné úkazy, dokonca sa pýši niekoľkými európskymi prvenstvami.

Slovenská púšť

Na to, aby ste sa prešli po púšti, nemusíte chodiť až do Afriky. Šranecké piesky sa nachádzajú na Záhorí medzi obcami Lašarská Nová Ves a Plavecký Mikuláš. Pripomínajú piesočné duny. Táto oblasť patrí do chránených území európskeho významu Natura 2000, kvôli vzácnym druhom flóry a fauny.

prírodné úkazy na Slovensku
Zdroj: Instagram/majabotka


Piesok tu navial vietor z rieky Moravy zhruba pred dvomi miliónmi rokov. Nachádzajú sa tu aj malé jazierka pripomínajúce oázy. Toto územie sa nachádza v oblasti Vojenského obvodu Záhorie, preto bol voľný vstup doň kedysi zakázaný. Dnes povolenie nepotrebujete, no kvôli vojenským cvičeniam v niektorých obdobiach sa treba pred návštevou informovať na webovej stránke Ministerstva obrany – oblasť C.

Záhadné kamenné gule 

Pri osade Megoňky na hraniciach s Českom nájdeme veľa záhadných kameňov. Vďaka ťažbe kameňa v 80. rokoch sa objavili na Kysuciach kamenné gule s priemerom od 10 do 260 centimetrov. Ide o najväčšie nálezisko gúľ v Európe. Odhaduje sa, že v minulosti mohli mať priemer až 5 metrov.

prírodné úkazy na Slovensku
Zdroj: Instagram/Miroslav_hanecka

Najväčšia rekordérka s priemerom 300 centimetrov sa nazýva Mary. Podobné kamene sú aj na iných miestach, ako napríklad v juhoafrických pralesoch, Kostarike či Novom Zélande. Vedci dodnes presne neurčili, ako vznikli. Existujú dohady, že v pravekom mori sa vytvorili nabaľovaním na jadro a pohybom vody na morskom dne.

Jedinečný strom na Slovensku

Platan javoristý je najhrubší strom na Slovensku, ktorý nájdeme v parku v Komjaticiach. Pýši sa aj tým, že patri medzi sedem najväčších živých organizmov v Európe. Má viac ako 150 rokov a v roku 2012 sa stal našim stromom roka. Platan pripomína miestnym vitalitu a nezničiteľnú vôľu bojovať, keďže mnoho vandalov sa ho pokúsilo zničiť či podpáliť.

prírodné úkazy na slovensku
Zdroj: Instagram/erik.suba

Kamenný vodopád 

Počuli ste už o vodopáde z kameňa? Vo svete sa ich nenachádza mnoho, jeden z nich je možné vidieť na Slovensku. Vznikol stuhnutím lávy približne pred štyrmi miliónmi rokov. Výška vodopádu je 9 metrov.

vodopád
Zdroj: Instagram/ lmartausko

Neďaleko sa nachádza aj kamenné more tvorené úlomkami čadicových stĺpov. Nad vodopádom sa týči hrad Šomoška, územie patrí do prírodnej rezervácie. Cesta vedie po náučnom chodníku zo Šiatorskej Bukovinky až po čadicový vodopád.

Herliansky gejzír

Vzácny prírodný úkaz sa nachádza v obci Herľany na úpätí Slanských vrchov. Považuje sa za národnú pamiatku a je príkladom studeného gejzíru v Európe. Pri budovaní kúpeľov v roku 1872, vďaka vrtu hlbokému 404,5 metra, prvýkrát vyrazil na povrch.

Zdroj: Instagram/slovenskefotoexpedicie

Gejzír strieka do výšky 7 až 15 metrov raz za 32 až 40 hodín. Erupcia gejzíru trvá približne 25 minút. Ak chcete vedieť čas najbližšej erupcie, nájdete ju na stránke obce Herľany. Čakanie si môžete spríjemniť v kúpeľnom parku.

Sninský kameň 

Prírodná pamiatka sa nachádza v pohorí Vihorlat v obci Zemplínske Hámre. V roku 1982 bol vyhlásený za Chránený prírodný výtvor kvôli jeho vedeckému a kultúrno-spoločenskému významu. Tento vyvreninový útvar sa skladá z dvoch samostatných brálMalý Sninský kameň (1006  m.n.m.) a Veľký Sninský kameňa (998 m.n.m.).

Zdroj: Instagram/marcingimlewicz

Turistov láka najmä nádherný panoramatický výhľad na Morské oko, tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku. Sninský kameň je súčasťou dvoch náučných chodníkov:

  • Morské oko – Sninský kameň – Sninské rybníky,
  • Remetské Hámre – Morské oko.

Najtmavšie miesto na Slovensku

Pokiaľ máte radi romantiku, navštívte Park tmavej oblohy Poloniny. Je jedným z mála miest na svete, ktoré nie sú znečistené svetelným smogom.


Zdroj: Instagram/pavol.orgonik

Ponúka teda ideálne podmienky na pozorovanie nočnej oblohy. Uvidíte Mliečnu cestu a tisícky hviezd, ktoré sú v bežných podmienkach neviditeľné. Pri dobrom počasí môžete postrehnúť aj ďalšie vesmírne telesá.

2 názory k “Top 7 prírodných úkazov na Slovensku. Máme more, púšť aj gejzír

  1. Ahojte 🙂 pri sniskom kameni mate chybu 🙂 to Morske oko, na ktore je vyhlad zo sninskeho kamena sa nenachadza v tatrach 🙂 v tatrach je ine morske oko, polska strana 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *