Človečina

Stavanie mája začalo už v antike. Ľudový zvyk sa stráca kvôli ekologickým škodám

stavanie mája
Zdroj: Instagram/pespartes

Krivý či nerovnomerne rozkonárený máj pod oknom je faux paux pre chlapca, ktorý ho po stavil, aj pre dievča, ktorému ho venoval.

Máj je pôvodne mladý stromček, najčastejšie smrekový, jedľový alebo brezový. Takmer u všetkých národov bolo zvykom nosiť ich na začiatku jari alebo leta v slávnostnom sprievode po dedine za spevu starodávnych obradných piesní. Tieto piesne oslavovali tvorivú silu prírody a pri tanci sa prejavovala radosť z víťazstva jari nad zimou. 

Symbolom lásky je už viac ako 500 rokov

Ako kultúrny jav boli máje známe už v antike. Rimania, Etruskovia a ďalšie staroveké národy dávali počas poslednej aprílovej noci na domy a hospodárske budovy stromčeky na ochranu pred zlými duchmi a chorobami. Mládenci ho začali stavať ako symbol svojej lásky k dievčine približne od 15. až 16. storočia. Jeho postavenie bolo chápané ako vyjadrenie vážneho záujmu o ruku vyvolenej.

Vztyčovanie týchto 5-10 metrových stromov malo v minulosti svoje čaro. Chlapi sa zabavili, ale aj narobili. Najskôr museli vybrať vhodné stromy, potom hájnika „podplatiť“ fľaškou tvrdého alkoholu a najať si furmana, ktorý im zrezané stromy dovezie do dediny. 

stavanie mája
Stavanie mája v minulosti. Zdroj: Instagram/zahorskemuzeum

Šuhaji ho v tajnosti chystali a čistili už týždeň vopred. Viazali na neho farebné stužky, šatku od milovanej či fľašu s pálenkou. Stavali ich v noci, často so sprievodom muzikantov. Ženy už od piatej ráno vykúkali, či im za noc pred domom niečo narástlo.

Za postavený strom dostali vždy nejakú odmenu alebo pohostenie. Vyzbierané peniaze sa použili na zaplatenie dedinskej zábavy. V domácnostiach, kde už bol vzťah medzi mládencom a dievčaťom bližší, tak mládenca pozývali na raňajky dnu do domu, dostal najesť praženicu, štamperlík pálenky alebo koláč. V ostatných prípadoch gazdiná s dievčinou vyniesli pohostenie na dvor,“ hovorí pre denník SME etnologička Katarína Nádaská.

Stavanie mája – súťažná disciplína

Konkurencia bola veľká, súperilo sa, kto postaví ten najkrajší. Občas si chlapci naschvál medzi sebou máje zhadzovali. Mládenec, ktorý mal o slečnu vážny záujem jej postavil vlastný máj, ktorý sa mohol líšiť tým, že bol vyšší, iného druhu či odlišne vyzdobený. Krivý alebo nepravidelne rozkošatený strom bol faux paux pre dievča aj pre darcu.

 Súperili aj dievčatá o to, ktorá bude mať najvyšší a najkrajší máj. Keď bola žena vychýrená krásavica, mohli jej postaviť pred domom aj niekoľko májov. Ak sa dievčaťu vyzdobený strom páčil, poslala chlapcovi pierko z rozmarínu alebo iných kvetov. Súhlasom chlapcových rodičov bola stuha do vlasov.

Na druhej strane boli ženy, o ktoré nebol záujem, či staré dievky, teda dievčatá, ktoré už mali viac ako 20 rokov. Aby im nebolo ľúto, dostali aspoň vyzdobené vetvičky do okna. Protivné nedostali nič, čo bola veľká hanba. Takéto jazyčnice údajne vedeli predpovedať budúcnosť. Slabo očistený máj znamenal, že muž je nešikovný. Nahnutý strom zobrazoval stratu ženícha alebo nevesty. 

stavanie mája
Dnes stavajú obce zväčša jeden spoločný máj. Zdroj: Instagram/bojna_obec

 Na Slovensku sa táto tradícia líšia od regiónu k regiónu. Na Orave je typickým zvykom darovanie hrablí dievčaťu, o ktoré má muž záujem. Ak dievča hrable príjme, je to znak, že sú náklonnosti obojstranné. Na strednom Slovensku stavajú máje na Turíce. V Štrbe sa sadil ženám pod okná najčastejšie červený smrek, avšak tým hrdým skôr brezy alebo osiky.

Výrazný vplyv na životnosť tradície mali od 18. storočia opakované zákazy stavania v dôsledku škôd z výrubu. Na Slovensku sa postupne upustilo od individuálnych májov a dodnes sa spravidla stavia jeden spoločný – na námestiach dedín či miest. Symbolizujú zdravie pre všetky dievčatá a ženy. 

Autor: Ondrej Podolinský

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *