Potulky krajinou

Najzaujímavejšie miesta v Trenčíne

Trenčiansky hrad

Takmer dvetisíc rokov starý nápis na skale, romantické uličky, kostoly či studňa lásky v areáli samotného Trenčianskeho hradu. To všetko sú miesta, o ktorých sa oplatí vedieť viac.

Toto nádherné mesto nachádzajúce sa na západe Slovenska, má vysokú historickú hodnotu. Okrem hradu, ktorého prvé kamene založili v jedenástom storočí, sa tu nachádza aj skala známa ako Langaricio. Latinský nápis na ňu vytesalo samotné rímske vojsko v roku 179.

Vytvorili ho na počesť víťazstva II. rímskej légie nad Germánmi. Táto oblasť je zároveň najsevernejším územím, kam Rimania v boji proti Germánom tiahli. Ak chcete skalu vidieť na vlastné oči, musíte navštíviť hotel Elizabeth. Z prvého poschodia hotela sa potom môžete kochať takmer 2000 rokov starým nápisom.

Trenčiansky hrad
Výhľad na Trenčín. Zdroj: Mária Šmilňáková

Okrem možnosti vidieť túto stopu z dávnej minulosti majú návštevníci mesta celkom blízko aj Trenčiansky hrad. Nádherná romantická cestička naň vedie aj okolo Katovho domu na Matúšovej ulici. V dome sa tiež nachádza mučiareň, dnu sa však dostať nedá.

Cesta ďalej vedie okolo malého žltého kostolíka zasväteného narodeniu Panny Márie. Je ohraničený kamenným zábradlím, spoza ktorého môžete nakuknúť na centrum mesta. Vidíte tiež Váh, železnicu, futbalový štadión a množstvo malých striech roztrúsených po okolí.

Trenčiansky hrad
Trenčiansky hrad. Zdroj: Mária Šmilňáková

V očarujúcom nádvorí s nádhernou zelenou trávou a stromami sa nachádza aj Studňa Lásky. Legenda vraví, že ju vykopal Turek, ktorý si tak chcel vydobyť u kráľa svoju milú. V skutočnosti ju však kopali obyčajní ľudia. Vodu v nej nikdy nenašli.

Okrem studni je tu aj mučiareň s vystavenými exponátmi a zaujímavou ukážkou s popismi foriem mučenia. Po prudkom kopci sa dostanete k vstupu na hrad. Pod ním nás pri našej návšteve prekvapil zvierací návštevník, capko. Sprievodca mi vysvetlil, že čierny cap na hrad chodí len na návštevy a nie je vystaveným exponátom.

Trenčiansky hrad
Návštevník hradu, capko. Zdroj: Mária Šmilňáková

Hrad má mnoho zaujímavých úzkych chodbičiek, ktoré sú prístupné aj návštevníkom, čo považujeme za veľké plus. Niektoré zaujímavé miesta na podobných kultúrnych pamiatkach sú totiž často verejnosti neprístupné.

Okrem iného sa dá navštíviť aj najvyššia vežička, ktorá sa volá Matúšová veža. Dostanete sa k nej cez úzke chodby s nízkym stropom a krátkymi schodmi vytesanými do kameňa. Jedinečnosťou veže je, že sa dá prejsť okolo celej jej dĺžky a tak má človek možnosť dívať sa na akúkoľvek svetovú stranu.

Trenčiansky hrad
Výhľad na hradby z Matúšovej Veže. Zdroj: Mária Šmilňáková

Dalo by sa povedať, že Trenčiansky hrad je dominantou samotného mesta. Zvyšok Trenčína však tiež nie je na zahodenie. Na námestí sa nachádza Kostol sv. Františka Xaverského, ktorý sa dá dobre pozorovať spoza kamenného múra pri kostole zasvätenom narodeniu Panny Márie. Jeho symetrická architektúra sa vyníma medzi ostatnými budovami v centre. Okrem príjemného pohľadu na budovu z vonka kostol jednoznačne osloví aj nádherným vnútrom.

Samotná prechádzka po Trenčianskom námestí je zážitkom samým o sebe. Romantické uličky pod dozorom hradu, týčiacim sa na mohutnej skale, je priam dych vyrážajúci.

Trenčianský hrad
Výhľad na námestie a kostol sv. Františka Xaverského. Zdroj: Mária Šmilňáková

Zhrnutie:

  • Cenník ‒ ceny vstupu na hrad si môžete pozrieť po kliknutí na TENTO LINK.
  • Centrum ‒ je pomerne blízko. Hrad sa nenachádza extrémne ďaleko od centra mesta. Stačí zísť úzkou ulicou.
  • Doprava ‒ do mesta sa dá dostať vlakom, autobusom aj autom. Prudkú no krátku cestu na hrad musí ale každý zdolať po vlastných.
  • Prostredie ‒ hrad sa nachádza na kopci nad mestom s nádhernými historickými budovami. V areáli sú pekne upravené trávniky a neďaleko vlakovej stanice si môžete oddýchnuť na lavičke v malom parku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *