Potulky krajinou

Na Slovensku máme jednu z najväčších zrúcanín. Túra na Pustý Hrad navyše nie je náročná

túra Pustý hrad
Okolie hradu lemujú vyšliapané cestičky. Zdroj: Michal Cimerman

Okrem rozlohy je jedinečný aj v tom, čo ponúka. Túra na Pustý hrad totiž predostiera možnosti vyžitia sa pre fanúšikov histórie, prírody a turistiky.

Pustý hrad je obľúbeným turistickým lákadlom pre mnohých nadšencov histórie a prírody. Trasa na vrchol je nenáročná, trvá 40 až 60 minút a zvládne ju každý. Asfaltová cesta je vybudovaná až k Hornému hradu, a tak je možné dostať sa tam aj autom.

Miesto určite stojí za navštívenie, nakoľko svojou rozlohou ide o jednu z najväčších hradných zrúcanín v celej strednej Európe. Veľkosťou ho možno prirovnať k slávnejšiemu Spišskému hradu. Na vrchol vedie aj náučný turistický chodník, ktorý dokáže výlet patrične obohatiť. Monumentálny výhľad na celú Zvolenskú kotlinu, odkiaľ môžu turisti pozorovať napríklad vojenské Letisko Sliač, Banskú Bystricu či Šachtičky, okorení celkový zážitok.

Výhľad na okolie. Zdroj: Michal Cimerman

O celý objekt je patrične postarané. Vždy upravené trávnaté plochy sú samozrejmosťou rovnako, ako aj čisté prostredie v okolí. Na svoje si prídu aj labužníci, keďže tu nechýbajú ani ohniská určené na opekanie. Tí, ktorí si nepriniesli svoje jedlo, neostanú hladní. Na vrchole funguje aj bufet, ktorý nasýti všetky hladné krky. Pustý hrad je vhodný nie len pre milovníkov histórie a prírody, ale aj pre ľudí, ktorí chcú svoju polovičku prekvapiť romantickou prechádzkou alebo piknikom. Táto veľkolepá zrúcanina obklopená lesmi určite naplní očakávania všetkých, ktorí sa naň prídu pozrieť.

Pustý hrad slúžil ako sídlo kráľovského komitátu

V 12. storočí bol hrad vybudovaný na kráľov príkaz na zalesnenom vrchu Javoria nad Zvolenom nad sútokom Hrona a Slatiny. Slúžil ako sídlo zvolenského kráľovského komitátu, ktorý zaberal územie približne dnešného stredného Slovenska. Celý objekt sa skladá z dvoch hradných komplexov: Dolného a Horného hradu a leží vo výške 475 – 571 m n.m. Spojovacia časť je dlhá takmer 400 metrov. Rozloha Pustého hradu je 7,6 hektárov. Súčasťou hradu je aj mohutné opevnenie, ktoré obopína celý jeho obvod.

túra Pustý hrad
V okolí si môžete oddýchnuť aj na lavičkách. Zdroj: Michal Cimerman

Výstavba hradieb sa datuje do 13. storočia a ich postavenie sa iniciovalo po mongolskom vpáde. Hrad slúžil svojmu účelu takmer 300 rokov. Strategická pozícia, odkiaľ možno vidieť na všetky svetové strany a údolia, dávala hradným pánom výhodu. Aj napriek tomu bol však vypálený Jánom Huňadym v dobe, kedy prebiehala „vojna“ medzi ním a Jánom Jiskrom. K čiastočnému obnoveniu jednej z funkcií došlo v čase osmanského ohrozenia. Starý hrad slúžil na pozorovanie okolia a vysielanie varovných signálov pred nepriateľskými vojskami. V 17. storočí, po skončení osmanských nájazdov, stratil svoj strategický význam.

Na Pustom hrade dokázali archeológovia existenciu pravekého kamenozemného valu, na ktorom bola postavená stredoveká hradba. V prostredí sa tiež našli artefakty, ktoré pochádzajú z neskorej doby bronzovej alebo tiež predmety, ktoré dokazujú prítomnosť lužickej ale aj kyjatickej kultúry. Medzi útvarmi sa tak našli napríklad spony či keramika z doby laténskej.

Autor: Michal Cimerman

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *