Potulky krajinou

Turistika v pohorí Malá Fatra. Čo nesmiete vynechať a na čo si dať pozor?

Turistika Malá Fatra
Tiesňavy z orlej perspektívy. Zdroj: Rastislav Kupšo

Vodopády, mohutné skalné vrcholy či tajomné legendy sú len zlomkom toho, čo vám turistika v pohorí Malá Fatra odhalí. Poďte sa s nami lepšie pozrieť na to, čo všetko by ste pri jej návšteve nemali vynechať.

Malá Fatra sa rozprestiera v najzápadnejšom slovenskom vysokom pohorí. Jej krásu a rozmanitosť často zatieňujú mohutné štíty Tatier, ktoré radi upriamujú pozornosť iba na seba. Okrem tiesňav, roklín, skalných štítov a vodopádov v nej návštevníci môžu nájsť aj priestor pre rekreáciu, oddych či dobrú lyžovačku.

Pohorie sa rozdeľuje na dve časti – Krivánsku a Lúčanskú. Krivánska Malá Fatra je z hľadiska návštevnosti a rozmanitosti oveľa atraktívnejšia. Jej hlavným východiskovým bodom turistického ruchu je rodisko Juraja Jánošíka – malebná dedinka Terchová ‒ ktorá je okrem folklóru a chutného tradičného jedla popretkávaná aj bohatou sieťou turistických chodníkov. Tie vedú na mnohé významné tiesňavy a končiare, o ktorých sa dočítate nižšie.

Turistika v pohorí Malá Fatra začína Jánošíkovskými dierami

Jánošíkové diery sú turisticky najnavštevovanejším a najatraktívnejším miestom v Malej Fatre. Trasa začína od hotela Diery. Náučný chodník vás prevedie masívnymi tiesňavami a postupne pred vami odokryje ich najkrajšie časti. Jednou z nich sú Horné diery, ktoré s najvyšším počtom vodopádov a rebríkov siahajú až do sedla Medzirozsutce (1 225 m n. m.). Odtiaľ môžu zdatní turisti smelo pokračovať výstupom na Malý Rozsutec (1 343 m n.m.) a zakončiť túto prehliadku najlepším spôsobom.

Turistika Malá Fatra
Výstup Hornými Dierami a stúpajúca para nad Osnicou. Zdroj: Rastislav Kupšo

Z kamenistého vrcholu Malého Rozsutca možno spozorovať jeho staršieho a vyššieho brata s názvom Veľký Rozsutec (1 609,7 m n.m.), hrebeň Osnice (1 363 m n. m.) či vyšno-kubínsky Veľký Choč (1 611 m n. m.). Netreba ale zabúdať na vhodné oblečenie a kvalitnú turistickú obuv. Kvôli klzkému skalnatému povrchu dochádza často k nejednému úrazu. Okrem toho vám odporúčam, aby ste si vybavili vysokohorské poistenie. Inak, v prípade, že by kvôli vám musel zasahovať záchranársky vrtuľník, môžete prísť aj o niekoľko tisíc eur.

Legenda o Jánošíkovom poklade

Veľký Rozsutec je aj so svojimi 1 609,7 m n. m. jedným z najkrajších vrchov nielen v Malej Fatre, ale aj na Slovensku. Môžu za to jeho mohutné skalnaté hrebene a legendy, ktoré sa o ňom tradujú. Jedna z najznámejších je spätá s pokladom Juraja Jánošíka, ktorý je údajne zakopaný v jeho hrebeňoch. Vďaka tomu bol v minulosti stredobodom pozornosti rôznych zlatokopov a dobrodruhov.

Pre mnohých turistov je výzvou, hlavne kvôli ostrému skalnatému povrchu a vysokej náročnosti výstupu. Môžete sa z neho pokochať výhľadmi na vrchy, ako Stoh (1 607,4 m n. m.) či Malý Rozsutec (1343 m n. m.). Očarujúci je najmä výhľad na hrebeňovku na čele s najvyšším vrchom tohto pohoria Veľkým Kriváňom (1 709 m n. m.). Pri pohľade nadol som si veľmi rýchlo uvedomil jeho veľkoleposť a zažil som neopísateľný pocit slobody.

Turistika Malá Fatra
Pohľad na Veľký Rozsutec zo Stohu a hrebeň Malej Fatry. Zdroj: Rastislav Kupšo

Pomaly sa presunieme na obľúbenú hrebeňovku, ktorej najnavštevovanejším končiarom je Veľký Kriváň. Niet sa čomu diviť, keďže svojou výškou 1 708,7 m n. m. je najvyšším vrcholom Malej Fatry. Navyše je turisticky ľahko dostupný sedačkovou lanovkou, ktorá premáva z Vrátnej cez Snilovské sedlo (1 524 m n. m.). Výhodou pre študentov je, že si môžu uplatniť zľavu na ISIC a previesť sa lanovkou tam aj späť za 10,50 €. Výstup bez použitia lanovky je veľmi zdĺhavý a namáhavý. Preto ho neodporúčame najmä menej fyzicky zdatným osobám.

Viete, kde sa nachádza najstrmší lyžiarsky svah?

Zhora zažijete jedinečný výhľad nielen na hrebeňovku Malej Fatry, ale aj na susedné vrchy, akými je Pekelník (1 609,3 m n. m.) či Chleb (1 645,6 m n.m.). Práve v okolí Chleba sa nachádza vysokohorská chata, kde si každý turista môže dobiť baterky a potom smelo pokračovať v zdolávaní ďalších skalnatých vrcholkov hrebeňa. Okrem toho sa na Chlebe nachádza najstrmšia lyžiarska zjazdovka na Slovensku.

Turistika Malá Fatra
Veľký Rozsutec a relax pri Šútovskom vodopáde. Zdroj: Rastislav Kupšo

Pre nenáročných turistov by som na záver chcel dať do popredia Šútovský vodopád, ktorý je štvrtým najvyšším vodopádom na Slovensku a najvyšším v Malej Fatre. Jeho výška dosahuje 38 metrov a nachádza sa približne štyri kilometre od obce Šútovo. Vodopád sa napája na Šútovský potok, ktorý pramení v neobyčajnom skalnom útvare s názvom Mojžišove pramene.

Aj k nim sa vzťahuje legenda, podľa ktorej Mojžiš na púšti udrel palicou do skaly a začala z nej vytekať voda. Dostanete sa k nemu náučným chodníkom od obľúbeného Šútovského jazera. Turistika v pohorí Malá Fatra si občas vyžaduje aj čas na oddych. Práve vodopády sú ideálnym miestom na schladenie sa počas horúceho letného dňa.

Autor: Rastislav Kupšo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *